- Home
- »
- Products & Services
- »
- Banana Ripening Chamber
Banana Ripening Chamber
Providing you the best range of 2 ton banana ripening chamber with effective & timely delivery.
2 Ton Banana Ripening Chamber
Product Price: Rs 2,55,555 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 2 Ton |
| Temperature Range | 10 to 20 °C |
| Chamber Size | 20x10x10 ft |
| Refrigerant | R134A |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Insulation Thickness | 60 mm |
| Insulation Panel | PUF Panel |
| Door Type | Hinged Door |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage | Banana Ripening |
Yes! I am InterestedRequest A Callback