- Home
- »
- Products & Services
- »
- Beer Cold Storage Room
Beer Cold Storage Room
Providing you the best range of 3 ton beer cold storage room and 2 ton beer cold storage room with effective & timely delivery.
3 Ton Beer Cold Storage Room
Product Price: Rs 3,85,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Usage Application | Beer Cold Storage |
| Room Temperature | -5–0°C |
| Storage Capacity | 3 Ton |
| Room Size | 100 m3 |
| Insulation Thickness | 60 mm |
| Panel Material | PPGI |
| Door Type | Hinged Door |
| Floor Type | Insulated Floor |
| Refrigerant | R134a |
| Frequency | 50 Hz |
| Relative Humidity | 60% |
3 Ton Beer Cold Storage Room is a temperature-controlled facility specifically designed to store beer kegs, bottles, and cans under optimal conditions. Maintaining precise temperature and humidity is crucial to preserving the flavor, freshness, carbonation, and shelf life of beer.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
2 Ton Beer Cold Storage Room
Product Price: Rs 3,10,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Usage Application | Beer Cold Storage |
| Room Temperature | -5–0°C |
| Storage Capacity | 2 T |
| Material | PUF |
| Room Size | 100 m3 |
| Insulation Thickness | 60 mm |
| Panel Material | PPGI |
| Phase Type | Three Phase |
| Number of Door | Single Door |
| Frequency | 50 Hz |
| Relative Humidity | 60% |
| Brand | NCR Industries |
2 Ton Beer Cold Storage Room is a temperature-controlled facility specifically designed to store beer kegs, bottles, and cans under optimal conditions. Maintaining precise temperature and humidity is crucial to preserving the flavor, freshness, carbonation, and shelf life of beer.
Yes! I am InterestedRequest A Callback