- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Beverage Cold Storage Room
Beverage Cold Storage Room
Our product range includes a wide range of 2 ton beverage cold storage room and 3 ton beverage cold storage room.
2 Ton Beverage Cold Storage Room
Product Price: Rs 3,10,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Usage Application | Beverages |
| Room Temperature | -10 To 50 Degree C |
| Storage Capacity | 2 Ton |
| Room Size | 80 m3 |
| Insulation Thickness | 60 mm |
| Panel Material | PPGI |
| Floor Type | Insulated Floor |
| Refrigerant | R134a |
| Voltage | 415 V |
2 Ton Beverage Cold Storage Room is a specialized type of walk-in chiller designed to store a wide range of drinks (such as soft drinks, beer, wine, juices, water, etc.) at their optimal preservation or serving temperatures.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
3 Ton Beverage Cold Storage Room
Product Price: Rs 3,85,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Usage Application | Beverages |
| Room Temperature | -10 To 50 Degree C |
| Storage Capacity | 3 Ton |
| Room Size | 100 m3 |
| Insulation Thickness | 60 mm |
| Panel Material | PPGI |
| Door Type | Sliding Door |
| Floor Type | Insulated Floor |
| Refrigerant | R410A |
| Voltage | 415 V |
A Beverage Cold Storage Room is a temperature-controlled facility designed to store soft drinks, juices, beer, wine, water, dairy beverages, and other liquid products under optimal conditions. It helps preserve product quality, taste, and shelf life by maintaining a consistent and hygienic cold environment.
Yes! I am InterestedRequest A Callback