- Home
- »
- Products & Services
- »
- Fruits Cold Storage Room
Fruits Cold Storage Room
3 Ton Fruits Cold Storage Room
| Usage Application | Fruits |
| Room Temperature | -5–0°C |
| Storage Capacity | 3 Ton |
| Material | PUF |
| Room Size | 100 m3 |
| Insulation Thickness | 60 mm |
| Panel Material | PPGI |
| Phase Type | Three Phase |
| Number of Door | Single Door |
| Door Type | Hinged Door |
| Floor Type | Insulated Floor |
| Refrigerant | R134a |
| Voltage | 415 V |
| Relative Humidity | 60% |
| PUF Density | 40 Kg/m3 |
| Brand | NCR Industries |
| Frequnecy | 50 Hz |
3 Ton Fruits Cold Storage Room is a temperature- and humidity-controlled facility designed to preserve fresh fruits for longer periods. It slows down ripening, reduces spoilage, and retains the taste, texture, and nutritional value of fruits. These rooms are essential for fruit wholesalers, distributors, exporters, and supermarkets.
5 Ton Fruits Cold Storage Room
| Usage Application | Fruits |
| Room Temperature | -5–0°C |
| Storage Capacity | 5 Ton |
| Material | PUF |
| Room Size | 100 m3 |
| Insulation Thickness | 60 mm |
| Panel Material | PPGI |
| Phase Type | Three Phase |
| Number of Door | Single Door |
| Door Type | Hinged Door |
| Floor Type | Insulated Floor |
| Refrigerant | R134a |
| Voltage | 415 V |
| Relative Humidity | 60% |
| PUF Density | 40 Kg/m3 |
| Brand | NCR Industries |
5 Ton Fruits Cold Storage Room is a temperature- and humidity-controlled facility designed to preserve fresh fruits for longer periods. It slows down ripening, reduces spoilage, and retains the taste, texture, and nutritional value of fruits. These rooms are essential for fruit wholesalers, distributors, exporters, and supermarkets.