- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- PUF Insulated Roofing Panel
PUF Insulated Roofing Panel
100mm PUF Insulated Roofing Panel
Minimum Order Quantity: 1000 Square Meter
| Panel Thickness | 100 mm |
| Facing Material | PPGI |
| Density | 40 kg/m3 |
| Panel Profile | Trapezoidal |
| Panel Length | 12000 mm |
| Sheet Thickness | 0.35 mm |
| Insulation Material | PUF |
| Usage | Roofing |
| Surface Finished | Paint Coated |
100mm PUF Insulated Roofing Panel are factory-manufactured sandwich panels composed of two metal sheets with a rigid Polyurethane Foam (PUF) core in between. These panels provide excellent thermal insulation, strength, and durability, making them ideal for energy-efficient roofing in buildings and cold rooms.
50mm PUF Insulated Roofing Panel
Minimum Order Quantity: 1000 Square Meter
| Panel Thickness | 50 mm |
| Sheet Thickness | 0.35 mm |
| Facing Material | PPGI |
| Density | 40 kg/m3 |
| Panel Profile | Trapezoidal |
| Panel Length | 12000 mm |
| Usage | Roofing |
| Surface Finished | Paint Coated |
| Insulation Material | PUF |
50mm PUF Insulated Roofing Panel are factory-manufactured sandwich panels composed of two metal sheets with a rigid Polyurethane Foam (PUF) core in between. These panels provide excellent thermal insulation, strength, and durability, making them ideal for energy-efficient roofing in buildings and cold rooms.
80mm PUF Insulated Roofing Panel
Minimum Order Quantity: 50000 Square Meter
| Panel Thickness | 80 mm |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Facing Material | PPGI |
| Density | 40 kg/m3 |
| Panel Profile | Trapezoidal |
| Panel Length | 12000 mm |
| Usage | Roofing |
| Surface Finished | Paint Coated |
80mm PUF Insulated Roofing Panel are factory-manufactured sandwich panels composed of two metal sheets with a rigid Polyurethane Foam (PUF) core in between. These panels provide excellent thermal insulation, strength, and durability, making them ideal for energy-efficient roofing in buildings and cold rooms.
75mm PUF Insulated Roofing Panel
Minimum Order Quantity: 1000 Square Meter
| Panel Thickness | 75 mm |
| Sheet Thickness | 0.35 mm |
| Facing Material | PPGI |
| Density | 40 kg/m3 |
| Panel Profile | Trapezoidal |
| Panel Length | 12000 mm |
| Usage | Roofing |
| Surface Finished | Paint Coated |
| Insulation Material | PUF |
75mm PUF Insulated Roofing Panel are factory-manufactured sandwich panels composed of two metal sheets with a rigid Polyurethane Foam (PUF) core in between. These panels provide excellent thermal insulation, strength, and durability, making them ideal for energy-efficient roofing in buildings and cold rooms.
120mm PUF Insulated Roofing Panel
Minimum Order Quantity: 1000 Square Meter
| Panel Thickness | 120 mm |
| Sheet Thickness | 0.35 mm |
| Facing Material | PPGI |
| Density | 40 kg/m3 |
| Panel Profile | Trapezoidal |
| Panel Length | 12000 mm |
| Surface Finished | Paint Coated |
| Usage | Roofing |
| Insulation Material | PUF |
120mm PUF Insulated Roofing Panel are factory-manufactured sandwich panels composed of two metal sheets with a rigid Polyurethane Foam (PUF) core in between. These panels provide excellent thermal insulation, strength, and durability, making them ideal for energy-efficient roofing in buildings and cold rooms.