- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- PUF Insulated Roofing Sheet
PUF Insulated Roofing Sheet
Prominent & Leading Manufacturer from Ghaziabad, we offer 120mm puf insulated roofing sheet, 100mm puf insulated roofing sheet, 80mm puf insulated roofing sheet, 150mm puf insulated roofing sheet and 60mm puf insulated roofing sheet.
120mm PUF Insulated Roofing Sheet
Product Price: Rs 2,130 / Square MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 Square Meter
Product Details:
| Panel Thickness | 120 mm |
| Sheet Thickness | 0.35 mm |
| Facing Material | PPGI |
| Density | 40 kg/m3 |
| Panel Profile | Trapezoidal |
| Panel Length | 12000 mm |
| Application | Industrial Shed |
| Surface Finished | Paint Coated |
| Insulation Material | PUF |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
100mm PUF Insulated Roofing Sheet
Product Price: Rs 2,150 / Square MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 Square Meter
Product Details:
| Panel Thickness | 100 mm |
| Sheet Thickness | 0.35 mm |
| Facing Material | PPGI |
| Density | 40 kg/m3 |
| Panel Profile | Trapezoidal |
| Panel Length | 12000 mm |
| Application | Industrial Shed |
| Surface Finished | Paint Coated |
| Insulation Material | PUF |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
80mm PUF Insulated Roofing Sheet
Product Price: Rs 1,930 / Square MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 Square Meter
Product Details:
| Panel Thickness | 80 mm |
| Sheet Thickness | 0.35 mm |
| Facing Material | PPGI |
| Density | 40 kg/m3 |
| Panel Profile | Trapezoidal |
| Panel Length | 12000 mm |
| Application | Industrial Shed |
| Surface Finished | Paint Coated |
| Insulation Material | PUF |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
150mm PUF Insulated Roofing Sheet
Product Price: Rs 2,400 / Square MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 Square Meter
Product Details:
| Panel Thickness | 150 mm |
| Sheet Thickness | 0.35 mm |
| Facing Material | PPGI |
| Density | 40 kg/m3 |
| Panel Profile | Trapezoidal |
| Panel Length | 12000 mm |
| Surface Finished | Paint Coated |
| Insulation Material | PUF |
| Application | Industrial Shed |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
60mm PUF Insulated Roofing Sheet
Product Price: Rs 1,640 / Square MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 Square Meter
Product Details:
| Panel Thickness | 60 mm |
| Sheet Thickness | 0.35 mm |
| Facing Material | PPGI |
| Density | 40 kg/m3 |
| Panel Profile | Trapezoidal |
| Panel Length | 12000 mm |
| Application | Industrial Shed |
| Surface Finished | Paint Coated |
| Insulation Material | PUF |
Yes! I am InterestedRequest A Callback