- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- PUF Sheet
PUF Sheet
100mm PUF Sheet
Minimum Order Quantity: 1000 Square Meter
| Sheet Thickness | 0.35 mm |
| Facing Material | PPGI |
| Density | 40 kg/m3 |
| Sheet Length | 12000 mm |
| Sheet Width | 1000 mm |
| Panel Profile | Trapezoidal |
| Application | Warehouse, Industrial Shed |
| Usage | Roofing |
| Surface Finished | Paint Coated |
| Insulation Material | PUF |
| Panel Thickness | 100 mm |
100mm PUF Sheet are factory-manufactured sandwich panels composed of two metal sheets with a rigid Polyurethane Foam (PUF) core in between. These panels provide excellent thermal insulation, strength, and durability, making them ideal for energy-efficient roofing in buildings and cold rooms.
120mm PUF Sheet
Minimum Order Quantity: 1000 Square Meter
| Panel Thickness | 120 mm |
| Sheet Thickness | 0.35 mm |
| Facing Material | PPGI |
| Density | 40 kg/m3 |
| Sheet Length | 12000 mm |
| Sheet Width | 1000 mm |
| Panel Profile | Trapezoidal |
| Usage | Roofing |
| Surface Finished | Paint Coated |
| Insulation Material | PUF |
120mm PUF Sheet are factory-manufactured sandwich panels composed of two metal sheets with a rigid Polyurethane Foam (PUF) core in between. These panels provide excellent thermal insulation, strength, and durability, making them ideal for energy-efficient roofing in buildings and cold rooms.